Osmanlı Otağ Otantik Oba Tip Yörük Çadırları
Osmanlı Otağ Otantik Oba Tip Yörük Çadırları

Kıl çadırlar hala revaçta

[ad_1]

//BESİCİLERİN VAZGEÇİLMEZİ

Yaylaya çıkan vatandaşlar tarafından barınma amaçlı olarak kullanılan kıl çadırlar halen revaçta. Keçi kılından yapılan, yağmur, sıcak ve soğuk geçirmeme özelliğine sahip kıl çadırlar, yaylacıların en önemli barınağı. Hayvancılık yaptıkları için yaz mevsimini yaylalarda geçirmek zorunda kalan vatandaşlar kıl çadırların oldukça kullanışlı olduğunu belirterek, yaylacılar için kıl çadırın önemli olduğunu vurguladılar. Muş’a geçmiş yıllara oranla daha fazla yaylacının gelmesinin ardından yaylalarda güzel görüntüler oluşturan kıl çadırların yaylacılar için vazgeçilmez bur unsur olduğu belirtildi.

Yılın yaklaşık 3 ayını yaylalarda geçirdiklerini söyleyen Murat Çelik isimli vatandaş, “Kıl çadır normal çadırlara oranla çok özelliklidir. Kıl çadır soğuğu ve sıcağı geçirmeme özelliğine sahip olmakla birlikte sıcak yaz günlerinde oldukça serin tutma özelliği de taşımaktadır. Keçi kılından yapılan kıl çadırlar yaylacılar için oldukça önemlidir. Kıl çadır uzun ömürlü olmakla birlikte yağmuru da geçirmemektedir” diye konuştular.

[ad_2]

Bu haberin gerçek yazarı olarak bilinmelidir.

Bu haberin orjinali “Kıl çadırlar hala revaçta” başlıklı haberdir.

Daha fazlası için http://www.erzurumgazetesi.com.tr/haber/Kil-cadirlar-hala-revacta/41303 linkini ziyaret edebilirsiniz.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir