Osmanlı Otağ Otantik Oba Tip Yörük Çadırları
Osmanlı Otağ Otantik Oba Tip Yörük Çadırları

İnceleyin Uşaklı Firma Yanmayan Kıl Çadır Üretti

[ad_1]

Uşak’ta çadır imalatı yapan bir firma yaklaşık 5 yıl kullanılabilecek termal özellikte yanmayan kıl çadırı üretti. Van’da meydana gelen depremin ardından çadır kentlerde meydana gelen yangınlardan esinlenerek yanmayan kıl çadırı imal eden Uşaklı firma günde 50 çadır üretme kapasitesine sahip.

Uşak Karma Organize Sanayi Bölgesi’nde çadır imalatı yapan ve ürettiği çadırları genellikle Arap ülkelerine ihraç eden Asya Çadır, depremzedeler için yanmayan kıl çadır üretti. Asya Çadır Yönetim Kurulu Başkanı Umut Karakaya, iki ay süren bir çalışma sonrası yanmayan kıl çadırı üretmeyi başardıklarını söyledi. Yüzde 90’ı keçi kılı kullanılarak imal edilen kıl çadırların termal özelliğe sahip olduğunu da ifade eden Karakaya, yanmayan kıl çadırların yaklaşık 20 yıl depoda muhafaza edilebileceğini 5 yıl da sürekli kullanılabileceğini bildirdi.

YANGINLAR İLHAM OLDU

Van’da meydana gelen depremlerden sonra çadır kentlerde meydana gelen yangınlardan esinlenerek yanmayan kıl çadırı üretmeye karar verdiklerini ve iki ay süren bir çalışma sonucu projeyi hayata geçirdiklerini belirten Umut Karakaya, “20 yıldır keçi kılından çadır imal ediyoruz. Ürettiğimiz kıl çadırları genellikle Arap ülkelerine ihraç ediyoruz. Ürettiğimiz bu çadırlarda yüzde 40 polyester yüzde 60 keçi kılı kullanıyoruz. Van’daki çadır kentlerde yaşanan yangınlar bizi yeni bir proje yapmaya yöneltti. İki ay süren çalışma sonucu yüzde 90’ı keçi kılı yüzde 10’u polyester içeren yanmayan çadır üretmeyi başardık. Yaptığımız testler başarılı geçti. Şuanda bir metreden 250 metreye kadar yanmayan kıl çadır üretebilecek durumdayız. Talep olması halinde günde 50 yanmayan kıl çadırı üretebiliriz. Ürettiğimiz bu çadırlar deprem ve benzeri afetlerde hem barınma amaçlı hem de sahra hastanesi gibi bir çok amaçla kullanılabilir. Yanmayan kıl çadırlarda, pamuklu çadırlara göre daha dayanıklı olduğu gibi ısı kaybı daha az. En önemli özelliği ise kar ve yağmurlu havalarda çadırın gözenekleri kapanıyor ve içerisine yağış almıyor. Güneşli havada ise bu gözenekler açılıyor. Bu özellikle keçi kılından kaynaklanıyor” dedi.

Yanmayan kıl çadırın metrekare maliyetinin yaklaşık 12 TL olduğunu da aktaran Umut Karakaya, fabrika önünde kurdukları kıl çadırda gazeteciler için dayanıklılık testi de yaptı. Oksijen kaynağı ile çadırı yakmaya çalışan Karakaya çadırın ateşe dayanıklı olduğunu bu şekilde ispat etmeye çalıştı.

Gazetecilere yanmayan kıl çadırın üretildiği fabrikayı da gezdiren ve çadırın hangi aşamalardan geçtiğini gösteren Umut Karakaya “Biz keçi kılının ateşe dayanıklı olduğunu daha önceden biliyorduk. Ancak bu özelliği üretime geçirmeyi hiç planlamamıştık. Van’daki çadır yangınlarından sonra değişik dokuma teknikleri ile yanmayan çadırı ürettik. Çadırı ürettikten sonra Kızılay yetkililerine ulaşıp durumu aktardık. Ancak hiçbir geri dönüş alamadık. Çadır içinde kullanılan katalitik, elektrikli soba gibi ısınma araçları herhangi bir nedenle devrilirse pamuk çadırlar gibi hemen tutuşmuyor. En az 20-25 dakika ateşe dayanıyor. Bu süre artarsa çadırda sadece ateşin tutulduğu bölge yanıyor ama yangın tüm çadırı sarmıyor. İş bu özelliğinden dolayı biz buna yanmayan kıl çadırı adını verdik” diye konuştu.

UŞAKLI FİRMA YANMAYAN KIL ÇADIR ÜRETTİ

UŞAKLI FİRMA YANMAYAN KIL ÇADIR ÜRETTİ

UŞAKLI FİRMA YANMAYAN KIL ÇADIR ÜRETTİ

UŞAKLI FİRMA YANMAYAN KIL ÇADIR ÜRETTİ

[ad_2]

Bu haberin gerçek yazarı olarak bilinmelidir.

Bu haberin orjinali “Uşaklı Firma Yanmayan Kıl Çadır Üretti” başlıklı haberdir.

Daha fazlası için https://www.haber3.com/guncel/usakli-firma-yanmayan-kil-cadir-uretti-haberi-1066954 linkini ziyaret edebilirsiniz.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir