Osmanlı Otağ Otantik Oba Tip Yörük Çadırları
Osmanlı Otağ Otantik Oba Tip Yörük Çadırları

İnceleyin Herkes ona ‘meşe tahsilli’ diye hitap ediyor

[ad_1]

Aydın’da Yenipazar ilçesinde yaşayan 69 yaşındaki Murat Ekiz, çocuk yaşlarda hayvan otlatırken Meşe ağacının altında ders çalışarak okumayı yazmayı öğrenince çevresindekiler tarafından ‘Meşe Tahsilli’ diye hitap edilmeye başlandı.
Hayatında hiç okula gitmeyen Murat Ekiz, hayvan otlatırken dinlendiği Meşe ağacının altında okuma yazmayı öğrenince, vatandaşlar tarafından ‘Meşe Tahsilli’ diye hitap edilmeye başlandı. Murat dede, sadece okuma yazmayı öğrenmekle kalmayıp, çıkardığı “Karaçakal Yörükleri’nden Esintiler” isimli şiir kitabı ile tarihe de bir not düştü. Çocukluk yıllarından günümüze derlediği şiirleri kitapta toplayan Murat dede hikayesi ile dikkat çekerken, halen aynı yerde bulunan ve sırtını yasladığı Meşe ağacının fotoğrafını da kitap kapağında yer vererek vefasını gösterdi.

Ekiz ailesinin dört çocuğundan en büyüğü olan ve hiç okul yüzü görmeyen Murat Ekiz, çobanlık yaparken kendi kendine çalışarak okuma yazma öğrendiğini ifade ederek, “Ben 11 yaşındayken, 1961 yılında Yenipazar’da okul açıldı. Babam o zamanlarda beni okula gönderemedi. Hiç okula gitmedim. O yıllarda çobanlık yapıyordum, hayvanları güdüyordum. Öğlen hayvanlar geldiğinde orada bulunan Meşe ağacının gölgesinde oturuyordum. Biraz dinlenip, uyuyordum. Zaten kalem ve defterim cebimde oluyordu. Orada yazıp çalışa çalışa okuma yazma öğrendim. İnsanlarda artık bana okula gitmediğim ve okuma yazmayı Meşe ağacının altında öğrendiğim için bana ‘Meşe Tahsilli’ diye hitap etmeye başladı. Yörük ailesinin bir çocuğu olarak hep osmanlı kıl çadırılarda kaldık. 1981 yılında Yenipazar’a yerleştim. Meşe ağacının altında yaza yaza okumayı yazmayı öğrendikten sonra, yazdığım şiirleri kitap haline getirdim. Yenipazar Karaçakal Yörükleri Eğitim, Kültür ve Dayanışma Derneği’nin yardımı sayesinde kitabım basıldı. Zaten bende derneğe üyeyim. Üç kızım var üçü de evli ve Aydın’da yaşıyor. Benim dönemimde şartlar zor olsa da insan gayret ettikten sonra her şeyin üstesinden gelebiliyor. Okumak yazmak gerçekten çok güzel, bilmeyen için ise çok zor bir şey. Kitabımı da çıkardığım için çok mutluyum” dedi.

AYDIN

27 Nisan 2019 Cumartesi

 • İMSAK
  04:41
 • GÜNEŞ
  06:11
 • ÖĞLE
  13:11
 • İKİNDİ
  16:57
 • AKŞAM
  20:01
 • YATSI
  21:25

Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Aydın haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Aydın Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

[ad_2]

Bu haberin gerçek yazarı olarak bilinmelidir.

Bu haberin orjinali “Herkes ona ‘meşe tahsilli’ diye hitap ediyor” başlıklı haberdir.

Daha fazlası için https://www.haberturk.com/aydin-haberleri/68641318-herkes-ona-mese-tahsilli-diye-hitap-ediyor linkini ziyaret edebilirsiniz.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir