Osmanlı Otağ Otantik Oba Tip Yörük Çadırları
Osmanlı Otağ Otantik Oba Tip Yörük Çadırları

İnanması zor Simavlı Yörükler, kıl çadırda kültürlerini tanıttı – Hürriyet

[ad_1]

KÜTAHYA’nın Simav ilçesinde geçen yıl faaliyete başlayan Ertuğrul Gazi Yörükler Derneği, panayır alanında kıl çadır kurarak, çeşitli aktivitelerle Yörük kültürünü tanıttı.

Ertuğrul Gazi Yörükler Derneği, panayır alanında kıl çadır kurdu. Yörüklerin yaşam biçimlerini yeni nesillere aktararak, geleceğe taşıma hedefiyle düzenlenen etkinlik, yoğun ilgi gördü. Çadırı ziyaret edenler Yörük kültürünü gördü, bilgiler edindi. Düzenlenen çeşitli aktivitelerle Yörük kültüründen bir şeyler öğrendi.

Dernek Başkanı 60 yaşındaki Hasan Basri Çetin, “Çeşitli kültürel etkinlikler düzenliyoruz. Yöresel kıyafetli mankenlerimizin bir kısmı odun ateşinde pişirdikleri sütten yoğurt yapıyor, yayıkta ayran dövüyor. Bir kısmı da odun ateşinde gözleme pişirip, ziyaretçilerimize bakır kaplarda ücretsiz ikram ederek gelenek ve göreneklerimizi yaşatmaya çalışıyoruz. Simav halkının yanı sıra panayıra gelen ziyaretçilerimizin çadırımıza yoğun ilgi göstermesi bizi mutlu ediyor. Manken kızlarımız sabahtan akşama yorulmadan ziyaretçilerimize hizmet veriyor” dedi.

Çetin ayrıca, fırsat buldukça panayır alanında gençlere okçuluğu ve ata binmeyi de öğretmeyi ihmal etmediklerini söyledi.

Mehmet YENEN / SİMAV (Kütahya), (DHA)

FOTOĞRAFLI

[ad_2]

Bu haberin gerçek yazarı olarak bilinmelidir.

Bu haberin orjinali “Simavlı Yörükler, kıl çadırda kültürlerini tanıttı – Hürriyet” başlıklı haberdir.

Daha fazlası için http://www.hurriyet.com.tr/simavli-yorukler-kil-cadirda-kulturlerini-tani-40946402 linkini ziyaret edebilirsiniz.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir