Osmanlı Otağ Otantik Oba Tip Yörük Çadırları
Osmanlı Otağ Otantik Oba Tip Yörük Çadırları

Gördünüz mü Yörük Başkan Burhanettin Kocamaz çadırı aydınlattı

[ad_1]

Büyükşehir Belediyesi, ‘Kıl Çadırı Aydınlanıyor Projesi’ ile Orta Asya’dan çıkıp Türkiye’ye yerleşen ve göçebe kültürünü devam ettiren Mersin Yörükleri’ne sahip çıkmaya devam ediyor. Dağıtılan güneş panelleri sayesinde binlerce metre rakımda kendi elektriğini üreten Yörükler daha kolay bir hayata adım atarken, kara çadırlar da bu proje sayesinde ışığa kavuşuyor. Yörükler, kendilerine verilen güneş panellerinin çok yararlı olduğunu söyleyerek teşekkür etti. Mersin’de 151 Yörük ailesine dağıtılan güneş panelleri ile artık Yörüklerin yaşam standartlarının yükseldiğini ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “Ben de bir Yörük çocuğuyum. Yörük vatandaşlarımıza ‘Biz de sizlerden biriyiz’ diyerek harekete geçtik. Yol açtık, su götürdük. Son olarak Gülnar’da 30, Anamur’da 17, Bozyazı’da 4, Aydıncık’ta 10, Silifke’de 41 ve Mut’ta 49 Yörük ailesine güneş panelleri dağıttık. Şimdi Yörüklerimiz kendi elektriğini üretiyor, kara çadırlar bu elektrikle aydınlanıyor” diye konuştu.

DUMANLARI HEP TÜTECEK

Güneş panellerinin gün içerisinde 12 saat aydınlatma, 5 saat televizyon ve 1 saat telefon şarjına yetebildiğini belirten Başkan Kocamaz, “Bugüne kadar hizmet görmemiş olmasına rağmen yörükler vatanına, milletine, bayrağına bağlı, çalışkan ve üretken yapısıyla Toros Dağlarını bekleyerek Yörük kültürünü günümüze taşıdılar” şeklinde konuştu.

[ad_2]

Bu haberin gerçek yazarı olarak bilinmelidir.

Bu haberin orjinali “Yörük Başkan Burhanettin Kocamaz çadırı aydınlattı” başlıklı haberdir.

Daha fazlası için https://www.sabah.com.tr/guney/2018/02/17/yoruk-baskan-burhanettin-kocamaz-cadiri-aydinlatti linkini ziyaret edebilirsiniz.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir