Osmanlı Otağ Otantik Oba Tip Yörük Çadırları
Osmanlı Otağ Otantik Oba Tip Yörük Çadırları

Baharda Gidebileceğiniz 10 Harika Yer – Karamandan.com

[ad_1]

Bahar geldi. Uzun kış günlerinin rehavetini atma vaktidir. Haftasonları kendini doğaya atmak isteyenler için www.gezgin-iz.com‘dan harika bir rotayı sizlerle paylaşıyoruz. İster tüm rotayı isterseniz seçeceğiniz bölümlerini doya doya yaşayabilirsiniz. İşte tecrübeli ekipten baharda gidebileceğiniz 10 harika yer;

 

Bu gezi rotasında sizleri neler mi bekliyor?.

-Dört adet Milli Park,

-Üç göl ve bir adet baraj gölü,

-İki mağara,

-Türkiye’nin göl üstünde yaşam olan tek adası,

-Bungalov evlerde konaklama,

-Beyşehir gölünde adalara tekne turu,

-Tarihi Hitit ve Roma dönemi yapıları ve eserleri.

Baharda Gidebileceğiniz 10 Harika Yer doğanın tadını doyasıya çıkaracağınız muhteşem manzaralar eşliğinde birden çok dere ve ondan fazla ağaç çeşidi. Büyüleyici ormanları ve endemik bitki türlerini görebilirsiniz.

1. Konya, Beyşehir

Başlangıç noktası olarak Konya’ya bağlı olan Beyşehir İlçesinden yapıyoruz. Beyşehir doğal güzellikleri ile turumuzun başlangıç noktası olarak kabul ediyoruz. Beyşehir’e geldiğinizde ne yenir? diye düşünüyorsanız birden fazla alternatif mevcut. Bizim seçimimiz de Beyşehir gölü üzerinde teknede yapılan balık ekmek oldu. Beyşehir gölünün diğer ucunda heybetiyle bizleri selamlayan Dedegöl Dağı eşliğinde balık ekmek çok iyi gitti.

Beyşehir’de gezilecek yerler listesi;

Eatun Pınarı

Hitit döneminde yapılmış tarihi ve kutsal kabul edilen bir su pınarıdır. Yine Konya Ereğli ilçesinde bulunan İvriz Kaya Kabartmasına benzer özellikler taşımaktadır. Bilindiği üzere su medeniyet demektir ve Hititliler bu tarz su kaynaklarına taştan veya kayaları oyarak görsel abideler yapmışlardır. Eflatun pınarı da bu önündeki oluşmuş küçük gölü ile görülecek yerler listenizde yer alabilir.

Eşrefoğlu Camii

1299 yapılan bu cami günümüze kadar gelmiş en özel ahşap camilerden bir tanesidir. 46 ahşap sütundan oluşan bu caminin sütunları sedir ağacından yapılmıştır. Ağaçlar Anamas dağından kesilerek altı ay Beyşehir Gölü’nde bekletilmiştir. Sütunlar Beyşehir gölünden çıkarıldıktan sonra üç ay da gübre içinde bekletilerek bir nevi fırınlama methodu uygulanmış ve günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. 

Çatısının ortasında bulunan açıklıktan caminin içinde bulunan havuza kar veya yağmur yağar ve içeride yakılan sobanın da etkisiyle ortamda nem oluşumu sağlanırdı. Fakat bu işlem şu an yapılmıyor çünkü çatıyı cam ve havuzu halı ile kapatılarak bitirilmiştir. Caminin içerisinde bulunan el işlemeleri, sütunlar gibi ahşaptan oluşan kısımlar için çatlama gibi sorunlar ortaya çıkmasına rağmen Türkiye için Unesco Geçici Dünya Kültür Mirası Listesine alınmayı beklemektedir. Fakat her şeye rağmen Beyşehir’e geldiğinizde görmeden dönmeyin dediğim bu tarihi yapıyı gezi listenize mutlaka almalısınız.

2. Yenişarbademli, Gölkonak ve Gölyaka Köyleri

Ulaşım

Beyşehir’den çıktıktan sonra Yenişarbademli istikametine doğru yola çıkın. Yenişarbademli’ye gelmeden göle doğru Kurucabel’den sağ istikametten Gölkonak köyüne ve yine aynı yoldan Gölyaka Köyüne ulaşabilirsiniz.

Neler Yapılabilir?

Beyşehir’den çıktıktan sonra göl etrafından muhteşem manzaraları gördükten sonra doğanın büyüleyici gücünü gördük. Daha önceki yazılarımızda Gezgin Dede ile ilgili bir içeriğimiz mevcuttu. Bahsi geçen Gezgin Dede Gölkonak Köyü sınırları içinde bir kulübede zamanını geçirmektedir. 

Beyşehir Gölünde Adalara Tekne Turu

Gölkonak ve Gölyaka köyleri konum itibari ile Beyşehir gölüne en yakın yerleşim yerlerinden. Gölün yöre halkına balıkçılık gibi bir çok ekonomik katkısı mevcut.

Adalara saldıkları büyükbaş hayvanlar yaz boyu kendi kendilerine bakabildikleri için çiftçiler tarafından uygulanan güzel bir yöntem. Bu sebeple yörede bir çok insanda tekne, sandal, kayık gibi alternatifler mevcut. Tekneyi bulmak için köy kahvesine uğrayıp çaylarınızı yudumlarken insanlarla sohbet edip boşta tekneci olup olmadığını sormak olacaktır. Vereceğiniz uygun bir ücret ile bir kaç tane boş adaya çıkmak size eşsiz bir deneyim sunacaktır.

Gittiğimiz adada kardelen cennetine düştüğümüzü gördüğümde Dedegöl dağı manzarası ile yıllardır unutamadığım bir anı olarak hafızamızda kaldı. Merak edenler için Türkiye’nin en çok adası olan gölü adlı içeriğe linkten ulaşabilirsiniz.

Kubadabat Sarayı

Günümüze ulaşmış tek Anadolu Selçuklu Sarayı 1.Alaeddin Keykubad emriyle 1220 yıllarında Sadettin Köpek tarafından yaptırılmıştır. Biz gittiğimizde sarayda bir takım restorasyon çalışmaları başlanmasına rağmen yinede gitmeye değer miydi tartışılır. Siz yinede görmek isterseniz Gölkonak’tan çıkıp Gölyaka köyüne gelmeden uyarı tabelaları ile ulaşabilirsiniz.

3.Türkiye’nin Göl Üstünde Yaşam Olan Tek Adası,

Mada Adası – Gedikli Köyü

Kara Yolun ile Ulaşım

Gölkonak ve Gölyaka Köylerinden ayrıldıktan sonra Şarkikaraağaç istikametine doğru yola koyuluyoruz. Yaklaşık olarak 23 Km yol gidiyoruz. Sağımızda Beyşehir Gölü Solumuzda Kızıldağ Milli Parkının ormanları. Gedikli Köyüne geldikten sonra bundan sonraki ulaşım Gölden yine tekneler ile.

Su Yolu ile Ulaşım

Adaya gitmek için ücretli bu işi yapan tekneciler ile toplu taşıma gibi adaya ulaşmak ve geri gelmek mümkün.

4. Kızıldağ Milli Parkı ve Bungalov Evlerde Konaklama

Ulaşım

Kızıldağ Milli Parkı’na ulaşmak için Şarkikaraağaç İlçesinden yalnızca 5 Km. Araç ile gidiyorsanız uyarı tabelalarını dikkate alarak rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Kızıldağ Milli Parkı Özelikleri

Kızıldağ’ı Diğer Mili Parklardan ayıran en önemli özelliklerinden bir tanesi mavi yapraklı sedir ağaçlarının ülkemizde bulunun tek yeri olmasıdır. Edindiğimiz bilgiler doğrultusunda solunum yetmezliği gibi solunum yolu ile ilgili problem yaşayan insanların 21 gün gibi bir süre burada kalarak doğal bir şekilde tedavi oldukları ve rahatladıkları söylenmektedir. Eğer Kızıldağ Milli Parkında konaklamak isterseniz bölgede otel, bungalov ev, çadır veya karavan ile kalabilirsiniz.

Konaklama

Kızıldağ Milli Parkı’nda dağ evlerinde yani bungalov tarzı yerlerde konaklamak isterseniz günler öncesinden rezervasyon yapmanız gerekmektedir. Rezervasyon yapmak için Şarkikaraağaç Kaymakamlığı ile iletişime geçerek yapabilirsiniz.

Rezarvasyon için Kaymakamlığın sitesinden iletişim numaralarını kullanabilir veya (0246 411 40 11 ) numarasından ilgili görevli ile görüşebilirsiniz. Kızıldağ Milli Parkı konaklama fiyatlarını 2016 fiyatları kişi başı günlük 50TL dir. Güncel fiyatları teyit edebilirsiniz. Ayrıca konaklamayı düşünenler için Kaymakamlığın verdiği hesap numarasına kaparo yatırmak zorundasınız.

5. Isparta, Eğirdir

Isparta’nın Eğirdir ilçesinin en büyük özelliği Eğirdir Gölü’dür. 

Eğirdir gölünde gezilecek yerler listemizde mekan olarak çok bir yer olmamasına rağmen Eğirdir Kalesi önündeki burunda birden fazla çay bahçesi, restoran ve konaklama için oteller mevcuttur. Bölgenin balık restoranları tercih ederek göl manzaralı yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Almadan Dönmeyin

“Eğirdir’de almadan dönme” dediğimiz en önemli şeylerden bir tanesi Isparta’nın meşhur gül ürünleridir. Gül ürünleri doğal yapıları sayesinde bayanların kozmetik ihtiyaçlarını karşıladığı gibi sağlıklıdırlar. Bu ürünler içerisinde makyaj temizlemek için gül suyu, gül kremi, vücut losyonları vb. ürünleri alabilir veya yakınlarınıza hediye götürebilirsiniz. Aynı zamanda sofranıza farklı bir lezzet katacak gül reçelinide “Egirdir’den almadan dönme” listenize ekleyebilirsiniz.

6. Kovada Gölü Milli Parkı

Kovada Gölü Milli Parkı özellikleri olarak Eğirdir Gölünün doğal bir uzantısı olup kanallar vasıtası ile fazla su bölgeye akmaktadır. Düdenlerden çıkan suların ile birlikte sazlık kamışlar ve doğal bitki örtüsü ile manzarası gerçekten büyüleyici olup görülmeye değer yerlerdendir. Ayrıca Kovada gölü zengin florası ve yaban hayvanlarınında içinde bulunduğu olağan üstü faunası ile endemik türleride içinde

barındıran muhteşem bir su ekosistemidir. Bölgede balık avlamak isteyenler için 2017 avlanma tebliğinden bölgenin yasak olup olmadığını kontrol etmelidirler yoksa Milli Park görevlileri tarafından cezai işlem uygulanabilir. Bölgede konaklamak isterseniz ziyaretçiler için ayrılmış bölgede çadır veya karavan ile konaklama imkanı mevcuttur.

Ulaşım

Kovada Gölü Milli Parkına nasıl gidilir? Isparta’nın Eğirdir ilçesine 24 Km dir. Sütçüler istikametine yol aldıktan sonra uyarıcı yol tabelalarından Karadiken Köyü yol ayrımından dönmek gerekiyor. Yoksa gölü kaçırıp kendinizi Yazılı Kanyonda bulabilirsiniz.

7. Yazılı Kanyon Milli Parkı

Yazılı Kanyon Milli Parkını ilk defa 2012 senesinde TDF’nin Yaz İleri Kaya Tırmanış Eğitimi’nde bir hafta çadır kampı yaptığım zaman görmüştüm. Bölge coğrafya ve doğası bakımından harika bir yer. Bölge doğal güzellikleri kadar tarihi bir öneme de sahip. Yazılı kanyonu dini açıdan önemli kılan diğer özelliği ise Hristiyanlığı Anadolu’da ilk yayanlardan biri olan Aziz Pavlus’un, Antalya’dan başlayan ve Isparta Yalvaç’ta sona eren, “St. Pavlus yolu” olarak bilinen yerin bir kısmını barındırması. Hristiyan misyoner Aziz Pavlus tarafından kullanılan yolu, her yıl yüzlerce turist de hacı olmak için ziyaret ediyor.

Ulaşım

Yazılı Kanyona nasıl gidilir diye merak ediyorsanız şöyle anlatayım. Eğirdir’den geldiğiniz ana yoldan Sütçüler, Çandır mevkii de bulunan yazılı kanyona gidilebilmektedir. Kovada gölünden tekrar ana yola çıktığınız zaman Sütçüler istikametine giderken sağ kolunuzda kalan Yazılı Kanyon yol ayrımından bölgeye rahatça ulaşılabilir. Yol ayrımlarında büyükçe tabelalar mevcuttur.

Görmeden Dönme

Epiktetos tüm insanların tek bir tanrıdan geldiğine inanan ünlü filozof. Ve bu düşünüre ait bir şiir, yazılmış kaya yazıtı bulunmaktadır. Bu kaya yazıtını okuduğumda çok hoşuma gitmişti. Yazılı Kanyon Kaya yazıtı vadinin sonunda balık tesislerini geçip köprüye 10 metre yakınlıkta dağın yamacına kaya duvarları üzerinde. 

Burada Hür insan üzerine yazılmış şiiri yerinde okumadan ve o duyguyu hissetmeden dönmeyin. Şiirin Türkçe ve İngilizce çevirileri mevcut. Çok merak ettiyseniz bir kısmını size göstereyim; 

Ey yolcu, yol hazırlığını yap ve koyul yola; şunu bilerek :      

Hür kişi sadece karakterinde hür olan kişidir

Kişi hürriyetinin ölçüsü bizzat kendi doğasında bulunur

Ve kararında içtenlikliyse hür kişi ,

Yüreğinde ise dürüstlüğü, işte bunlar asil yapar kişiyi

Ve bununla yücelir hür kişi, hatalarla değil.

8. Zindan Mağarası

Romalılardan Beri Bilinen Zindan Mağarası adlı içeriğimizi daha önce okumadıysanız linkten mağara ile ilgili detaylı fotoğraf ve yazılara ulaşabilirsiniz.

Ulaşım

Isparta, Aksu İlçesine 2 Km Kuzeydoğusunda bulunana mağara Aksu çayı vadisindedir. Çay kıyısından asfalt yolu takip ettiğiniz zaman direk karşısına çıkacaksınız.

Giriş Ücreti

Zindan mağarası turizme açılmış bir mağara olduğu için mağara giriş ücreti İl Kültür Turizm belirlediği fiyatlar geçerli oluyor. Girişte müze kart geçerli olduğu gibi bilet alarak ücreti girişteki görevli arkadaşlara da verebilirsiniz. Mağarayı mesai saatleri içerisinde dilediğiniz gibi ziyaret edebilirsiniz.

Mağaranın içerisi ışıklandırma olduğu için çok bir problem çekmezsiniz fakat yanınızda ekstra bir ışık olması sizin avantajınıza olur. Mağaraya girişte taş düşmesine karşın girişteki görevli arkadaşlar size baret veya kask vereceklerdir. Mağaranın en önemli özelliklerinden bazıları ise önünde Roma döneminden kalma asma köprü ve bir adet açık hava tapınağı mevcuttur. Yine mağara önünde yapılan kazı çalışmalarında bir takım o dönemlere ait eserler sergilenmektedir.

Ne yenilir – İçilir?

Bölgede bulunan alabalık tesisleri mevcutç Fakat biz ne balığın lezzetini nede servis kalitesini beğenmedik. Tavsiyemi sorarsanız başka bir bölgede karnınızı doyurmak sizin için en iyiyisi olacaktır. Biz Mağaranın girişinde bulunan yeşil alanda yanımızda getirdiğimiz yiyecekler ile küçük bir piknik yapmıştık.

9. Dedegöl Dağı, Melikler Yaylası

İşte en sevdiğim kısımlardan bir tanesine geldik. Dedegöl dağı Beyşehir Gölü ve muhteşem ormanları ile birlikte her zaman en sevdiğim dağlardan biri olmuştur.

Dedegöl dağı Melikler Yaylasında her yıl Dedegöl Dağı şenlikleri düzenlenmektedir. İsteyenler Isparta dağcılık kulübünün etkinliklerini takip ederek katılabilirler.

Kamp veya Konaklama

Dedegöl dağında kamp yapmak, konaklamak için en uygun yer Melikler Yaylasıdır. Bölgede birden fazla su pınarı olup yöre halkı veya yörüklerin kıl çadırları ve keçileri ile hoş vakit geçirebilirsiniz. Bölgede konaklama yapmadan önce mutlaka hava durumuna bir göz atıp yaban hayatını dikkate alarak çadır kampı yapmanızda fayda vardır.

Trekking veya Tırmanış

Dedegöl dağı zirvesine çıkmak isteyip rotayı bilmiyorsanız Isparta veya Konya’daki rehber arkadaş ile iletişime geçerek zirve çıkışı yapmanız mümkündür. Zirvede değilde dağın eteklerinde trekking yapmak isterseniz de bölgenin detaylı haritasını çıkartıp yön tayinlerini doğru yapıp tedbirli bir şekilde dilediğiniz gibi yürüyüş yapabilirsiniz. Bölge inanılmaz manzarası ve doğası ile sizi büyüleyecektir.

10.Pınargözü Mağarası

Pınargözü mağarası hakkında bilgi verecek olursak mağara 15 KM ile Türkiye’nin en uzun mağarası olma unvanına sahip tek mağaradır. Mağarayı diğerlerinden ayıran en önemli özelliklerinden biri de mağaranın girişinden dışarıya doğru çıkan 50 – 150 Km olan şiddetli bir rüzgar esmektedir. Mağaranın önünde yazın en sıcak gününde bile 10 dakikadan fazla duramazsınız, ayrıca mağaranın içinden çıkan su bile yazın en sıcak gününde 4 – 5 dereceyi geçmemektedir. 

Aman dikkat iddiaya girip de hastalanmayın, maazallah kemiklerinize kadar donabilirsiniz. Mağara içinde göller, şelaleler, sarkıt, dikit ve damlataş havuzları bulunmaktadır. Daha önce Pınargözü Mağarası önünde kamp yapmıştık, merak edenler linkten detaylı görsel ve yazımıza ulaşabilir.

Ulaşım

Pınargözü mağarasına nasıl gidilir derseniz bölgeye ulaşmak için iki alternatif var. Alternatiflerin bir tanesi Dedegöl dağının Yenişarbademli İlçesinden gidilen tarafıdır. Yenişarbademli girişinden sola ayrılan yoldan devam edip Dedegöl dağı eteklerinde tekrar sola tabela ile ayrılan yoldan devam etmek olacaktır. Son ayrıldığınız yol stabilizedir ve dere kenarından ilerlemektedir. Bu stabilize yol sizi doğruca Pınargözü Mağarasının önüne çıkarmaktadır.

İkinci alternatif yol ise Dedegöl dağının diğer cephesi olan Aksu tarafındandır. Zindan Mağarası’ndan sonra Dedegöl dağı istikametine gidilen yolu takip ederek doğruca Yenişarbademli’ye çıkabilirsiniz. Fakat Dağın diğer cephesine geçerken sağa ayrılan yol ayrımından Melikler yaylasına ve oradan da Pınargözüne gitmek mümkün.

Kaynak: Gezgin Iz

http://www.gezgin-iz.com

[ad_2]

Bu haberin gerçek yazarı olarak bilinmelidir.

Bu haberin orjinali “Baharda Gidebileceğiniz 10 Harika Yer – Karamandan.com” başlıklı haberdir.

Daha fazlası için https://www.karamandan.com/Yasam-Baharda_Gidebileceginiz_10_Harika_Yer-h69562.html linkini ziyaret edebilirsiniz.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir